HABERLER

> Haber ve Duyurular >

Bilim Adamları Nükleer Atık Temizleyen Bakteri Keşfettiler

12.11.2015 01:18

Rutgers Üniversitesi’nde görev alan bilim adamları, uranyum cevherinin işlendiği bölgelerde yaşanan su kirliliğini temizlemesi muhtemel bir mikroorganizma keşfettiler.

Public Library of Science’de yayımlanan rapora göre, keşfedilen bu bakteriler, yaşamak için ihtiyaç duydukları enerjiyi gerek oksijenden gerekse de uranyumdan karşılayabiliyorlar. Bugüne kadar çeşitli bakteriler potansiyel nükleer atık temizleyici olarak denenmişlerdi ancak ilk kez uranyumu enerji kaynağı olarak kullanabilen bir bakteri türü keşfedilmiş oldu.
 
Oksijenli solunum yapmadığı hâlde çeşitli metal bazlı bileşikleri enerji kaynağı olarak kullanan bakteriler bu zamana kadar biliniyordu. Özellikle demir bazlı bileşikleri tüketen bakterilerin, su içerisindeki çözünmüş uranyumun konsantrasyonunu düşürdüğü gözlemlenmişti ancak bu bakterilerin direkt olarak uranyum tükettiğine dair bir kanıt yoktu.
 
Uranyumun aktifliğini gidermeye yarayan bu bakteriler sayesinde su içerisinde çözünmüş hâlde bulunan uranyumun önüne geçilerek, içme sularına karışma tehlikesinin bertaraf edilmesi hedefleniyor.
 
Haberin Linki: www.madencilik-turkiye.com/haberler/haberdetay/1332
 

Geri dön

HABER/DUYURU